História Katedry

Katedra geografie Fakulty prírodných vied UMB patrí medzi tie odborné pracoviská univerzity, ktoré sa zakladali pred 50 rokmi a postupne sa profilovali v súvislosti s konštituovaním vysokoškolskej prípravy učiteľov v Banskej Bystrici. Bolo to v roku 1954, keď do Banskej Bystrice prichádzal geograf doc. RNDr. Jozef Fraňo, aby tu založil Katedru geografie na Vyššej škole pedagogickej a zároveň sa aj stal jej prvým dekanom.

So svojimi blízkymi spolupracovníkmi - Jaroslavom Mazúrkom a Mirkom Trnovským vytvárali od tohto roku základné podmienky štúdia pre učiteľov geografie získavaním zbierok, mapového fondu, prístrojov, budovaním odbornej knižnice katedry. Od tohto obdobia geografické pracovisko v zložitých etapách času, spoločenských a politických podmienkach prechádzalo rôznymi modifikáciami a organizačnou štruktúrou, či už ako samostatná katedra geografie, alebo organizačne spojená s iným pracoviskom, napr. s históriou (v rokoch 1976 - 1989), ako súčasť Pedagogickej fakulty.

Vznikom Univerzity Mateja Bela od roku 1992 sa stáva integrálnou súčasťou Fakulty humanitných a prírodných vied UMB s názvom Katedra geografie a krajinnej ekológie. Toto obdobie po roku 1992 je pre rozvoj katedry najpriaznivejšie z hľadiska kvantitatívneho rastu učiteľských pracovníkov, ale aj z hľadiska profilovania sa katedry v súvislosti s budovaním nových študijných odborov. Počet učiteľských miest na katedre od jej založenia po súčasnosť v jednotlivých časových etapách bol nasledovný: v roku 1960 - 4 miesta, v roku 1965 - 1990 - 6 miest. V súčasnom období má katedra 15 vedecko-pedagogických pracovníkov a 2 techničky.

Profil katedry sa od počiatku formoval v súlade s hlavným poslaním fakulty, t.j. prípravou a výchovou vysokokvalifikovaného učiteľa: do roku 1977 pre základné školy, po roku 1977 aj pre stredné školy v 5 ročnom magisterskom štúdiu. Tomuto poslaniu boli prispôsobené aj študijné plány, zahrnujúce všetky základné disciplíny fyzickej, humánnej a regionálnej geografie, environmentálnej výchovy a didaktiky geografie. Výučba geografických disciplín v učiteľskom odbore prebiehala formou prednášok, seminárov a cvičení, terénnych praxí a exkurzií. Súčasťou štúdia pre študentov učiteľského smeru bola tiež pedagogická prax na stredných a základných školách.

Učiteľský smer štúdia geografie sa v posledných rokoch najčastejšie kombinoval s históriou, biológiou, telesnou výchovou, resp. cudzím jazykom - teda ako dvojpredmetové štúdium s uplatnením absolventov na všetkých stupňoch škôl. Počet študentov v tomto odbore sa pohyboval v jednom ročníku okolo 45 a bol limitovaný materiálno-technickými podmienkami katedry a tiež počtom učiteľov, garantujúcich výučbu odboru.

V roku 1994 katedra geografie spolu s katedrou informatiky otvorila nový študijný odbor Geografia a kartografia, špecializácia Geografické informačné systémy (GIS), ktorý bol profilovaný dvoma študijnými programami: bakalárskou formou štúdia (6 semestrové) a v pokračovaní magisterskou formou štúdia (4 semestrové). Tento študijný odbor okrem vybraných geografických disciplín mal v študijnom programe zahrnuté disciplíny z informatiky, štatistiky, špeciálnej kartografie, diaľkového prieskumu Zeme a tiež prácu s počítačmi. Profil absolventa tohto odboru umožňuje široké uplatnenie najmä v inštitúciách verejnej správy, projektových organizáciách a v podnikateľskej sfére.
Záujem o štúdium obidvoch akreditovaných študijných odborov bol veľký a mal zastúpenie študentov z celého územia Slovenska. Katedra v rámci uzavretých medzištátnych dohôd dlhodobo pripravuje učiteľov geografie pre society zahraničných Slovákov žijúcich na území Maďarska, Rumunska, Ukrajiny, Poľska a Srbska.

Katedra má právo konania rigoróznych skúšok v odbore didaktika geografie. Katedra bola zároveň školiacim pracoviskom pre doktorandské štúdium v odbore didaktika geografie a mala právo udeľovania habilitácií a inaugurácií v menovanom odbore. V období 1992 - 2003 sa na katedre habilitovalo 5 docentov a inauguroval sa 1 profesor.

Jednotliví členovia katedry vo vedeckovýskumnej práci vychádzajú predovšetkým zo svojej profesionálnej orientácie, potrieb pracoviska a spoločenských požiadaviek. V oblasti výskumu bola katedra predovšetkým zameraná na humánnogeografické a regionálne syntézy zamerané najmä na územie stredného Slovenska. Tieto aktivity sú prezentované v mnohých monografiách, vedeckých a odborných článkoch, vo vystúpeniach na odborných a vedeckých seminároch doma aj v zahraničí. Mnohé témy, napr. urbánne štruktúry Zvolenskej kotliny (doc. Baran), banské regióny stredného Slovenska (prof. Mazúrek), geografické usporiadanie pôdneho typu (doc. Michal), analýza Starohorských vrchov (doc. Gajdoš, doc. Čuka), skvalitňovanie didaktickej prípravy učiteľov (doc. Čižmárová) boli riešené ako čiastkové úlohy v rámci štátneho plánu základného výskumu.
V rámci edičnej činnosti katedra vydáva od roku 1992 periodikum "Geografické štúdie", z ktorých doposiaľ vyšlo 13 zväzkov. Od r. 2005 vychádza elektronický časopis "Geografická Revue".

Dlhoročnú a dobrú spoluprácu udržuje katedra so všetkými geografickými pracoviskami na Slovensku.
V zahraničí má katedra a jej členovia kontakty, predovšetkým s geografickými pracoviskami na univerzite
v Ostrave (Česká republika), Lódži a Krakowe (Poľsko), v Grazi (Rakúsko), Egri (Maďarsko), spočívajúce vo vzájomných výmenných pobytoch a prednáškach členov a študentov týchto inštitúcií. Od roku 1993 ako obojstranne významná je spolupráca so Slovenskou agentúrou životného prostredia v sfére vedeckovýskumných projektov a iných kontaktov.
Niektorí pracovníci katedry boli a sú členmi vedeckých rád iných vysokých škôl, alebo členmi komisií pre udeľovanie vedeckých hodností, najmä na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.

Aktívnu účasť vyvíjajú jednotliví členovia katedry aj v Slovenskej geografickej spoločnosti, nielen v rámci jej stredoslovenskej odbočky, ale aj v organizovaní celoslovenských akcií tejto spoločnosti. Pracovisko katedry už trikrát zabezpečovalo v Banskej Bystrici na akademickej pôde fakulty Kongres Slovenskej geografickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou (v r. 1970, 1986, 2006). Taktiež permanentne zabezpečuje a odborne garantuje každoročne (od roku 1972) Krajské kolo Geografickej olympiády pre študentov základných a stredných škôl.
V priebehu 50 rokov katedry sa vystriedalo množstvo interných učiteľov aj osobností v zabezpečovaní výučby, vedeckovýskumnej činnosti a odbornej garancie odborov a predmetov. Na poste vedúceho katedry sa v jednotlivých obdobiach pôsobili nasledovní učitelia:
      doc. RNDr. Jozef Fraňo (1954 - 1956)
      Mirko Trnovský (1956 - 1959)
      Blanka Štubňová (1960 - 1964)
      doc. RNDr. Jozef Kosír (1964 - 1980)
      prof. RNDr. Jaroslav Mazúrek, CSc. (1980 - 1992)
      doc. RNDr. Vladimír Baran, CSc. (1992 - 1995)
      doc. RNDr. Pavel Michal, CSc. (1995 - 1999)
      doc. RNDr. Rudolf Novodomec (1999 - 2001)
      doc. PaedDr. Peter Čuka, PhD. (2001 - 2006)
      doc. RNDr. Pavel Michal, CSc. (2007 - do súčasnosti)


Vytvorte si webové stránky zdarma! Webnode